Zapojení satelitu a nastavení paraboly

Jednoduchý návod pro nastavení parabolické antény a přijímače.

Před vlastní montáží (případně ještě před zakoupením satelitního kompletu) je důležité získat informace o tom, jestli ve svých podmínkách můžeme vůbec signál z družic přijímat. Z místa pravděpodobného umístění antény by zhruba kolem poledne zimního času a ve 13.hod letního času mělo být vidět slunce. Pak je předpoklad, že družice Astra bude na tomto místě přijímatelná. V signálové cestě nesmí být stromy, domy, nebo jiné překážky, které by mohly zhoršit, nebo úplně zamezit příjem.

Signál z družice příchází na parabolu pod úhlem zhruba 33 stupňů od povrchu země. Parabolická anténa nemůže být umístěna pod střešní krytinou, výjimkou by mohla být krytina, nebo krycí plocha z některých typů plastových desek, které signál propouštějí s malou ztrátou. Signál se dá za určitých podmínek přijímat i přes skleněné tabule oken.

Upevnění antény věnujte patřičnou péči, doporučuji použít originální držáky či stožáry, které zakoupíte v prodejnách satelitní techniky. Upozorňuji na nutnost uzemnění stožáru či jiných kovových prvků. Po složení parabolické antény (postupujeme podle návodu) a montáži konvertoru provedeme zapojení koaxiálního kabelu pomocí šroubovacích konektorů F.

Pokud nevlastníte speciální měřící přístroj pro nastavování parabol, je výhodné provést zapojení pomocí krátkého koaxiálního kabelu a poblíž místa kde je parabola upevněna, umístit satelitní přijímač a zkušební televizor. Pokud je vše zapojeno správně a přístroje jsou zapnuty, můžeme začít nastavovat anténu.

Nastavení parabolické antény

Postup se liší v závislosti na tom, zda je satelitní přijímač předladěn na nějaké družice.

Předladěné přijímače

Námi nejprodávanější přijímač Homecast má již předvolenu kombinaci těchto 2 Aster:

  • ASTRA 1 (19st) - UPC + cca 100 volných cizojazyčných programů
  • ASTRA 3A (23,5 st) - Czech link
Pouze pro LNB monoblok je třeba přepnout Astru 3A na Diseqc B

LNB monoblok
Uchytíme za pravou část ( krk). A předvolbu DiseqC nastavíme Astra 19st "A" a Astra 23,5 "B". Tímto jsme určili, že v ohnisku paraboly je Astra 23,5 st a "našilhaná je Astra 1 ( 19,2st). Nyní na přijímači předvolíme nekodovaný program ČT 24 a můžeme hledat signál viz níže. Pokud ČT 24 zachytíme, bude automaticky naladěny obě družice.

Pokud místo LNB monobloku ( dvojitý konvertor s úhlem přijmu 4 nebo 6st + zabudovaný diseQc přepinač) požijeme 2 samostatné konvertory (LNB) postup je podobný ,pouze musíme úhel 4 st ladit zkusmo. Použití monobloku velice usnadní práci.

Parabola
Musíme si uvědomit, že signál přicházející na parabolu, který se pak odráží od plochy antény do ohniska, kde je umístěn konvertor, nepřichází kolmo na plochu antény, ale šikmo. U některých antén je už úhel vyznačen. Otáčíme anténou velmi pomalu a citlivě doleva a doprava, současně sledujeme na TV obraz a posloucháme zvuk. Pokud se nám nepodaří zachytit vůbec nic, změníme úhel paraboly nahoru nebo dolů a otáčíme znovu v horizontálním směru v okolí pravděpodobného směru příjmu signálu.

V momentě kdy zachytíme neurčitý náznak příjmu programu (většinou to zaregistrujeme nejdřív ve zvuku), zpomalíme pohyb antény na minimum a pokusíme se najít nejlepší polohu. Poté se pokusíme otáčet na tomto místě parabolou nahoru a dolů, až se podaří dosáhnout nejlepšího obrazu bez dropoutů, tzv. rybiček v obraze. Máme tedy obraz. Je to však vskutku družice Astra, nebo jiná kterou chceme přijímat? Nemusí být.

Zkontrolujeme podle loga vysílaného programu a návodu k obsluze přijímače. Pokud zjistíme, že jsme na jiné družici a jiném programu, otáčíme anténou už jen doleva a doprava, svislá poloha se nám zřejmě moc nezmění. Po zachycení správné družice a programu zkontrolujeme ještě jednou jemnými horizontálními a vertikálními pohyby paraboly správné doladění antény a utáhneme upevňovací šrouby paraboly.

Výslednou kontrolu doporučuji provádět při sledování nejslabšího programu z družice, najdeme ho přepínáním jednotlivých programů. Po utažení šroubů ještě jednou zkusíme správnou polohu a můžeme dokončit montáž koaxiálního kabelu a přijímače.

Nepředladěné přijímače

Pro naladění konkrétního programu a družice však potřebujeme znát parametry přijímaného programu.

V menu digitálního přijímače je třeba nastavit potřebné parametry v uživatelském menu. Údaje o programech získáme z návodu k přijímači nebo např. z tohoto přehledu. Důležité je správné nastavení parametrů pro konvertor.

K digitálním přijímačům jsou dnes dodávány konvertory, jejihž parametry jsou továrně většinou přednastaveny i v přijímačích. Přesto doporučuji kontrolu. V menu přijímače nastavíme potřebné parametry programu (paketu), který chceme přijímat a najdeme místo v menu přijímače, kde se zobrazuje síla přijímaného signálu. Byla by jen náhoda, kdyby se na ukazateli objevila při prvním zapojení nějaká úroveň signálu. Pokud máme vše správně zapojeno a nastaveny potřebné parametry paketu který chceme přijímat a jsme v části menu, kde je ukazatel síly signálu, můžeme začít otáčet anténou.

Je třeba si uvědomit, že u digitálních přijímačů dochází k určitému zpoždění od zachycení po zaregistrování a zobrazení signálu ukazatelem úrovně. Proto je nutné otáčet parabolickou anténou mnohem pomaleji než u analogových přístrojů. V mnoha případech se osvědčilo jako vhodnější řešení najít potřebnou družici pomocí analogového přijímače a potom jej teprve vyměnit za digitální. Pokud ale nemáme analogový přijímač po ruce, musíme postupovat při nastavování podle návodu k naladění analogových přístrojů, ale všechny pohyby antény provádět mnohem citlivěji. Vše je otázka trpělivosti a pečlivosti. V mnoha případech i člověk neznalý může dosáhnout rychlého nastavení své antény.

Po nalezení signálu je třeba opět nutné nastavit podle ukazatele nejvyšší výchylku ukazatele úrovně a zkontrolovat i při utažených šroubech konečný výsledek. Následně je nutné naladit všechny programy v paketu. Použijte příkazů v menu přijímače, které mohou být opět odlišné u jednotlivých modelů, ale obecně dejte vyhledat celou nabídku v paketu. Zde mohou nastat dvě varianty. Správný paket i družici jsme naladili, je tedy vše OK. Druhou možností je pravděpodobnost, že jsme opět naladili náhodou stejné parametry jiného paketu z jiné družice. V tom případě je nutné pokračovat otáčením paraboly ve vyhledávání zvolených programů.

KAŽDOPÁDNĚ DOPORUČUJEME SVĚŘIT TAK VYSOCE ODBORNOU PRÁCI TECHNIKOVI, na kterého dostanete kontakt v prodejně, kde jste satelit zakoupili

Veškeré ceny jsou uvedeny včetně náležitého recyklačního poplatku.
© 2005-2024 trixi.cz
zahrady-tereza.cz